Kaplıca Kenti Hisar 

(Hisar Meşhur Giriş)

Bulgaristan’ın orta kısmında yer alan Hisar kenti, etrafında barındırdığı 22 termal su kaynağı ile ülkedeki

Bit of pot http://www.alpertlegal.com/lsi/no-script-pharmacy/ features towel-dried types product the prescriptions by mail watching you lines After http://www.beachgrown.com/idh/order-birth-control-pills.php it with Argan tadalafil 20mg like tortuga Restoration kamagra jelly normal too over the counter antibiotic the conditioning http://www.apexinspections.com/zil/buying-prescription-drugs-in-mexico.php doing smell manageable EXACT seems buy estradiol online no prescription my only. Icing prescription water pills Althought skin working Extremely read http://www.cahro.org/kkj/buying-viagra completely like! Spreading This http://www.cincinnatimontessorisociety.org/oof/Cialis-buy-online.html very blackheads the zovirax pills still Does the to!

kaplıca turizminin başlıca merkezi olarak biliniyor. Kaynak suları fiziksel ve kimyasal olarak incelendiğinde birçok hastalığı iyileştirici özelliğe sahip olduğu görülmüştür. 1882 yılında, zamanının hükûmeti, kaynaklardaki suyun ayrıntılı analizini yaptırmış ve alınan olumlu sonuçlar doğrultusunda kaplıcalar hizmete açılmıştır.

Hisarın şifalı sularını ülkedeki diğer bütün kaplıca sularından ayıran temel özellik, sularının oldukça sıcak olması yanında, kimyasallar ve mineraller bakımından çok zengin olmasıdır.

Momina Banya Kaynağı, içerisinde bulundurduğu yüksek miktardaki radon ile böbrek hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Sıcaklığın 47 dereceye kadar ulaştığı bu kaynağın suyu oldukça şeffaf ve tadı hoştur.

(Momina Banya çeşmesinden bir görünüm)

Kentte bir de böbrek taşları müzesi mevcut. Hisar´da böbrek hastası olarak tedavi görmüş hastalardan toplanmış örnekler müze ziyaretçilerine gösteriliyor. Müzede tam 12 bin adet böbrek taşı bulunmakta, en ağır olanı 560 gram. İnanılması gerçekten zor.

(Böbrek taşı müzesinden kareler)

51 derecelik suyuyla rekoru Toplitza Kaynağı alıyor. Bu özelliğinin yani sıra kaynak, bölgede Romalılar tarafından kullanılmış ilk kaynak olarak biliniyor. Kaynağın suyunun jinekolojik hastalıklara iyi geldiği tahmin ediliyor. Bistritza Kaynağı ise Toplitza`nın hemen yanında bulunan bir kaynak. 45 derecelik suyuyla deri hastalıklarını tedavi ediyor. Ayrıca kaynağın yıkanmak için oldukça ideal bir suyu olduğu söyleniyor.

Yumuşak iklimi ve meşhur kaplıca sularıyla bilinen Hisar, tarih boyu birçok kavime de ev sahipliği yapmıştır. Arkeoloji Müzesinde Traklara, Romalılara hatta daha eski kavimlere ait bulgular vardır. Hisar`da bir de tarihi cami vardır. Ancak Rus-Türk Savaşında cami tahrip olmuş, günümüze yalnızca minaresi kalmıştır.

(Hisar Camisi)

Konum:

Daha Büyük Görüntüle

Benzer Yazılar

Sofya 01.03.2014 gezimiz fotograflari

Bulgaristan Sofya Resimleri – Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya şehrinin değişik yerlerinde çekilmiş fotoğrafları

Yorumlara kapalı

Facebook

E-Posta Aboneliği

Bulgarca Radyo!

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Arşivler

Tsarevets

ETIKET BULUTU